Płetwy stanowią podstawowe wyposażenie płetwonurka. Można je porównać do silnika, za pomocą którego rozpędza się motorówka. Tak samo z płetwami – jeśli mamy dobrej jakości płetwy jesteśmy w stanie płynąc szybciej i wygodniej zużywając mniej siły. Co do tego, że wybór wysokiej jakości płetw jest bardzo ważny dla płetwonurka raczej nie trzeba nikogo przekonywać, pojawia się jednak tytułowe pytanie – jak wybrać płetwy? Kilka uniwersalnych wskazówek przedstawiamy w niniejszym artykule.

Wybierz płetwy dopasowane do preferencji oraz umiejętności

Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie skupienie się na miękkich płetwach. Natomiast osoby potrafiące utrzymać prawidłową pracę nóg mogą postawić na tak zwane twarde płetwy.

Warto wiedzieć, że miękkie, długie płetwy pozwalają na wygodne i w miarę szybkie pływanie przy zachowaniu niezłej sterowności. Natomiast twarde, krótkie płetwy dają bardzo dobrą siłę napędową przez co u doświadczonych nurków pozwalają na osiągnięcie bardzo satysfakcjonującego przyśpieszenia. Trzeba jednak zauważyć, że twarde płetwy wymuszają mocną pracę mięśni nóg i mogą być przyczyną skurczy

Prawidłowo dopasuj rozmiar płetwy

Płetwy paskowe są zapinane za pomocą paska na stopie. Pasek powinien być zapięty w taki sposób, żeby płetwa nie mogła się osunąć. Płetwy paskowe nie muszą być idealnie dobrane do rozmiaru stopy, gdyż rozmiar można łatwo wyregulować.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku płetw kaloszowych, tutaj zdecydowanie płetwa powinna pasować do rozmiaru stopy. Warto pamiętać o tym, że płetwy do nurkowania zazwyczaj są produkowane co drugi rozmiar w związku z czym zazwyczaj trzeba znaleźć kompromis. Płetwa nie może się przesuwać po stopie, jednocześnie trzeba pamiętać, że płetwa nie może być zbyt ciasna, bo to może wpływać na ciśnienie krwi w stopie.

Warto zwrócić uwagę, żeby płetwy pasowały do pozostałego wyposażenia nurka. Na przykład, jeśli planujemy podczas nurkowania wykorzystać suchy skafander nurkowy, to płetwa powinna być dostosowana do buta jaki w takim skafandrze wystepuje.

Przy zakupie płetw trzeba wziąć pod uwagę renomę producenta. Zazwyczaj uznane na rynku marki oferują produkty o zadowalającej jakości.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.