Rozwód nie jest niczym przyjemnym, zarówno dla żony, jak i dla męża. Jeśli w małżeństwie są dzieci, wówczas sprawa się komplikuje, ponieważ rodzice muszą mieć na uwadze dobro dziecka, dla którego rozstanie rodziców jest bardzo trudne

Przyczyny rozwodów są różne od różnic charakterów, przez różnice ekonomiczne, a na przemocy fizycznej czy psychicznej kończąc. W trakcie rozwodu żona i mąż muszą nie tylko zadbać o swój komfort i swoje interesy, ale również o komfort dziecka, dla którego sytuacja nie jest łatwa. To, jak dziecko odnajdzie się w sytuacji rozwodu, w dużej mierze zależy od rodziców, którzy będą umieli łagodzić skutki rozwodów. Stosunki rodziców do siebie po rozstaniu, mają wpływ na to czy dziecięcy sposób postrzegania świata i zachowanie w późniejszym okresie. Jeśli rodzice potrafią dojść ze sobą do porozumienia w kwestii dzieci, wówczas one mniej gwałtownie reagują na rozwód.

Jak zadbać o dzieci w trakcie rozwodu?

Wiele osób, rozczarowanych postępowaniem swojego współmałżonka, zatracają się w swoich gorzkich żalach w stosunku do drugiej strony. Zranione oczekiwania, nadzieje mogą utrudnić polubowne załatwienie sporu, a tym samym sprawić, że dzieci staną się „kartą przetargową” w negocjacjach z drugą stroną. Dodatkowo dzieci wykorzystywane są jako sposób zemsty na współmałżonku. Ogranicza się ich kontakty z drugim rodzicem, a nawet z dziadkami czy ulubionymi ciociami. To może prowadzić do wielu problemów z zachowaniem u dziecka. Ograniczanie możliwości spotkań z innym rodzicem może prowadzić do PAS, czyli zespołu alienacji rodzicielskiej. Rodzice często przelewają swoje żale i pretensje na dzieci, podkreślając, że np. tata nas zostawił i wybrał inną panią lub mama była niedobra dla taty itp. Takie wyznania często obciążają nadmiernie dzieci.

Dzieci, podobnie jak ich rodzice, przeżywają rozwód. Ich poczucie bezpieczeństwa ulega zniszczeniu. Jeśli rozwodzący się rodzice non stop toczą ze sobą wojny, dziecko nie wiem tak naprawdę, gdzie jest jego miejsce i obraz świata, a także obraz samego siebie zostaje bardzo mocno podkopany. Dlatego też w sprawach rozwodowych, w których chodzi o dzieci, istotną rolę odgrywa adwokat rozwodowy, który z reguły jest wyszukiwany pod hasłami typu adwokat rozwód Wrocław

Ważne jest, by ktoś zasugerował współpracę z psychologiem w zakresie komunikowania się  z dzieckiem. Rodzice muszą pamiętać, że podczas rozwodu rozwodzą się małżonkowie, a nie rodzice z dziećmi. Warto pamiętać, że gdy rodzice się rozwodzą, dzieciom wali się cały świat. Dlatego skorzystanie z usług psychologa jest istotne, by ochronić dziecko przed negatywnymi skutkami rozwodu.

Rozmowa o rozwodzie jest kluczowa

Kiedy rodzice podejmą decyzję o rozwodzie, powinni porozmawiać o swojej decyzji z dzieckiem. Rozmowa stanowi klucz do przygotowania dziecka na to, co je czeka. Dzieci powinny dowiedzieć się, jaka zmiana czeka ich w życiu. Jeśli rodzice nie powiedzą dziecku o tym wspólnie, dobrze by było, gdyby dziecko uzyskało podobne wyjaśnienia od mamy i taty. Ważne jest by rodzice zachowali obiektywizm w trakcie rozmowy z dzieckiem. Nie obwiniali jednej ze stron, bo dziecko nie powinno być obciążone psychicznie problemami rodziców.

O tym, jak poinformowane zostanie dziecko o zaistniałej sytuacji, decyduje jego wiek. Im dziecko młodsze, tym mniej informacji mu przekażemy. Podstawowa informacja, jaką dzieci powinny otrzymać brzmi: „nie udało nam się i znajdujemy się w trudnej i przykrej sytuacji. Mimo tego, że się staraliśmy nie udało nam się być razem. Jest to przykre dla każdego z nas.” Warto powiedzieć dziecku czym jest rozwód, do jakiej instytucji trzeba się udać, żeby formalności doszły do skutku.

Podczas rozmowy należy podkreślić, że rozwód  nie zmienia uczuć rodziców w stosunku do dziecka. Trzeba podkreślać, że to, że mama lub tata wyprowadzają się z domy, nie spowoduje zaprzestania kontaktu z drugą stroną. Warto powstrzymywać się przed używaniem inwektyw w kierunku drugiego rodzica. Dziecko kocha i matkę i ojca i kiedy słyszy, że drugi rodzic jest taki i taki, wówczas bardzo źle to odbiera.

Ważne jest, aby rodzice zawsze dotrzymywali danego słowa. Rozwód wstrząsa dziecięcym światem, dlatego każda złamana obietnica bardzo boli. Ważne jest również, aby pomimo rozwodu rodzice byli zgodni co, do wychowania młodego człowieka. Nie może być tak, że mama czegoś zabrania, na co pozwala tata, chcący zrobić mamie na złość. To doprowadzi jedynie do wychowawczych problemów z dzieckiem.

Rozwód nie jest łatwy. W końcu kończy się, coś co pięknie się zaczęło. Rozwód jest jeszcze trudniejszy, gdy ma się dzieci. I wtedy trzeba pamiętać, że małżeństwo się skończyło, nie jest się już mężem i żoną. Jednak rodzicami jest się na zawsze.Trzeba o tym pamiętać i pomimo wszelkich uraz, dążyć do porozumienia w kwestiach dotyczących dzieci.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.