Każdy miłośnik kultury, kuchni, sportu, designu czy motoryzacji z czasem wyrabia w sobie odruchy na słowa klucze odnoszące się do tych pojęć. Ustawia sobie hierarchię właściwą dla każdej z grup, a na samej górze lokuje ulubiony produkt. Dla wielu miłośników wszystkiego co jest związane z Italią na samej górze będzie widniał Alfa Romeo, Valentino, Totti, architektura starożytna i oczywiście kawa. 

Najlepsza kawa na świecie, czyli kawa Lavazza

To z pewnością nie jest fraza obiektywna sytuująca w sposób profesjonalny kawę Lavazza na samej górze hierarchii. Niemniej to właśnie Lavazza kojarzy się z produktem, który jest najlepszym obiektywnie, czyli włoską kawą. Każdy, kto nie jest przekonany do takiej frazy powinien spróbować jednego zabiegu. Zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Rzymie, Mediolanie czy Pizie, umęczony podróżą, zniecierpliwiony, rozdrażniony niech wejdzie do lotniskowego barku, jakiegokolwiek i zamówi kawę, najlepiej oczywiście espresso. Do espresso koniecznie należy zamówić szklaneczkę wody do popicia. Kawę należy wypić małymi łyczkami, bardzo gorącą, można ją posłodzić i popić odrobiną wody, by przepłukać usta. A potem należy po prostu chwilę poczekać.

Każda osoba, nieprzyzwyczajona do włoskiej kawy poczuje reakcję, która kojarzy się ze scenami z filmów animowanych. W jednej chwili powraca ostrość widzenia, ulatuje gdzieś zmęczenie, umysł staje się jasny i precyzyjny, oczy szeroko otwarte a rysy twarzy nagle ożywione. Zaczyna działać kawa, napój bez którego trudno funkcjonować.

Kawa Lavazza w barze i w domu

Kawa lavazza dostępna jest w każdym sklepie, w różnych kolorach opakowania, różnych pojemnościach i właściwościach. To chyba najpopularniejsza kawa kupowana przez Włochów do domu. Dzięki zróżnicowanej technice mielenia nadaje się do wszystkich ekspresów do kawy i oczywiście do włoskiej macchinetki. Każdy turysta, który kiedykolwiek wynajmował kwaterę we Włoszech, apartament w górach czy mieszkanie na dłużej doskonale wie, że na wyposażeniu musi znaleźć się macchinetka, czyli włoskie urządzenie do parzenia kawy. Czasami widać jak bardzo to naczynie jest wyeksploatowane więc tym bardziej cenniejsze. Zaparzacz do kawy, w różnych wielkościach, na różną ilość filiżanek to obowiązkowy element każdego domu we Włoszech, nawet wtedy, gdy na honorowym miejscu stoi drogi ekspres do kawy. Nikt nie pozbędzie się macchinetki, by na stałe zamienić ją na ekspres. Ekspres może z jakiego powodu nie zadziałać a kawę przecież trzeba wypić, dlatego ten wariant B musi być zawsze obecny w domu.