Aktualnie dość sporo osób w Polsce decyduje się na zakup samochodu. Większość z nich kupuje pojazdy używane. Z autami, które nie są nowe, wiąże się kilka niebezpieczeństw, o których warto pamiętać. Trzeba także wiedzieć, jak ochronić się przed tymi niebezpieczeństwami. Istotną kwestią jest między innymi sprawdzenie numeru VIN. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego kodu.

Czym jest numer VIN?

Dla niektórych numer VIN jest tylko rzędem nic nie znaczących, chaotycznie zapisanych znaków. Jednak nie jest to prawdą. Numer ten jest bardzo ważny szczególnie dla osób, które interesują się kupnem samochodu używanego.

Nazwa VIN jest skrótem od słów Vehicle Identification Number. W tłumaczeniu na język polski oznacza to: Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Jest to pewnego rodzaju „dowód osobisty” każdego samochodu. Nie znajdziemy dwóch aut o takim samym numerze VIN, jak też nie znajdziemy dwóch ludzi o takim samym PESELU. Numer VIN wprowadzony został w 80 latach. Miał służyć do ujednolicenia identyfikacji samochodów. Kod VIN składa się z 17 znaków alfanumerycznych.

Gdzie szukać numeru VIN?

Omawiany numer umieszcza się na nadwoziu samochodu. Zazwyczaj znaleźć go możemy:

 • w dolnym narożniku szyby znajdującej się z przodu samochodu
 • w słupku (prawym, środkowym albo przednim)
 • w środku samochodu w okolicy przedniego fotela pasażera
 • z prawej strony komory silnikowej
 • w bagażniku pod wykładziną, z prawej strony

Oczywiście numer VIN znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym auta i numery VIN na podwoziu muszą zgadzać się z tym, w dowodzie. Jeżeli już na tym etapie wyjdzie niezgodność numerów, warto jak najszybciej zrezygnować z zainteresowania tym pojazdem.

Czego dowiemy się sprawdzając numer VIN?

Są dwa sposoby zapisu numeru VIN. W Unii Europejskiej obowiązuje norma ISO-3779. Na jej podstawie kod VIN musi zawierać informacje na temat:

 • kraju produkcji
 • producenta pojazdu
 • modelu pojazdu
 • roku produkcji
 • opcji wyposażenia
 • informacji o silniku

Natomiast w Ameryce Północnej obowiązuje inny format, który jest nieco bardziej rygorystyczny. Jednak oba formaty są ze sobą kompatybilne.

Najważniejszą korzyścią, którą daje kupującemu sprawdzenie VIN, jest możliwość sprawdzenia, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. Gdy dochodzi do kradzieży pojazdu, osoba okradziona musi podać policji właśnie numer VIN. Dlatego należy pamiętać, żeby zawsze sprawdzać ten kod przed zakupem pojazdu. Osoba sprzedająca auto musi udzielić informacji na temat VINu. Jeżeli nie chce tego zrobić albo widać, że próbuje tego uniknąć, lepiej zrezygnować z zainteresowania pojazdem tego właściciela.

Kolejną korzyścią, którą daje sprawdzenie VIN, jest możliwość ustalenia, czy dany samochód brał udział w wypadku. Nie warto ufać sprzedawcy, który zamieści w ogłoszeniu informację o tym, że auto jest bezwypadkowe. Warto sprawdzić to dzięki numerowi VIN.

VIN pozwoli skontrolować datę pierwszej rejestracji pojazdu, informacje o właścicielach. Sprawdzenie VIN pozwala także sprawdzić przebieg pojazdu, jednak ta informacja dostępna jest od 2014 roku.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Po sprawdzeniu numeru VIN na podwoziu samochodu, jak też w jego wnętrzu, należy wpisać go do specjalnej bazy danych. Na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl można bezpłatnie skontrolować VIN samochodu, który planujemy kupić. W celu sprawdzenia informacji na podstawie VINu, konieczne będą dodatkowe informacje: data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny. Dobrą praktyką jest kontrola numeru VIN przed wyjazdem do właściciela pojazdu. Po pierwsze mamy dowód na to, że właściciel jest uczciwym człowiekiem, a po drugie w razie wybadania jakiejś nieścisłości, można oszczędzić czas na niepotrzebną jazdę.

Podsumowanie

Sprawdzenie numeru VIN należy wykonać przed zakupem każdego samochodu używanego. Dzięki temu skontrolujemy historię pojazdu, zweryfikujemy ją z informacjami, które podaje właściciel. Dodatkowo upewnimy się, czy pojazd nie jest kradziony i czy jego zakup będzie bezpieczny. Sprawdzenie numeru VIN jest bardzo ważne. Nie zapominajmy o tym podczas poszukiwań samochodów używanych.