Wiata, czy garaż – co się bardziej opłaca?
Wiata garażowa jest ciekawą opcją zastępczą dla wszystkich, którzy z jakichś względów nie mogą pozwolić sobie na posiadanie tradycyjnego garażu. Wykonanie wiaty jest zdecydowanie tańsze niż budowa garażu. Jej postawienie – poza zgłoszeniem do odpowiedniego urzędu – nie wymaga też od nas skomplikowanych przeróbek w architektonicznym planie domu. Czy naprawdę warto nadal upierać się przy zwykłym garażu?

Czym jest wiata garażowa?
Wiata garażowa to rodzaj niewielkiego zadaszenia przylegającego do domu lub stojącego wolno w obrębie działki. Prawo budowlane dozwala możliwość stworzenia zabudowy mniejszej niż 25 m² bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę. Należy jednak dopilnować by tego w obrębie 500m² działki nie znajdowały się więcej niż dwa tego typu obiekty.
Wiata jest określana także jako garaż otwarty lub zadaszone miejsce przeznaczone na postój samochodu.

Jakie zalety oferuje wiata garażowa?
Konstrukcja wiaty nie jest specjalnie skomplikowana, ale wystarczy, by ochronić pojazd przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, opadów atmosferycznych i silnego wiatru.
Wiata może mieć niewielki rozmiar – wystarczy by pod jej dachem zmieścił się samochód. Nie zajmuje więc zbyt dużej powierzchni na działce i nie zmniejsza kubatury całego domu. Wiata garażowa może zostać samodzielnie zbita oraz postawiona na drewnianych słupach. Odpadają więc dodatkowe wydatki związane z zatrudnieniem fachowców.
Największą i niezaprzeczalną zaletą wiaty jest niski koszt budowy wiaty oraz małe koszty jej późniejszego utrzymania. Jeśli wiata jest także dobrze zaprojektowana i starannie wykonana przy pomocy starannych architektów z www.projektyzwizja.pl, będzie wpisywać się w styl domu i ogrodu.

Wiata, czy garaż?
Choć wiata posiada wiele zalet, to nie sposób pominąć też tych cech, które czynią ją tym gorszym wyborem. Jedną z takich rzeczy jest fakt, że samochód zaparkowany w garażu otwartym nie jest całkowicie chroniony przed niskimi i wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Dlatego czasami trzeba się będzie liczyć z nieco podgrzaną kierownicą lub mocno wychłodzonym wnętrzem pojazdu. O dziwo, testy wykazały, że samochody stojące pod wiatą nie ulegają oszronieniu.
Wiele osób decyduje się także na opcję pośrednią, czyli garaż dobudowany do budynku. W tym przypadku jednak trzeba już posiadać pozwolenie na budowę. Zaletą obydwu tych alternatyw, czyli wiaty garażowej i garażu przybudowanego jest to, że można się na nie zdecydować w każdej chwili, nawet na długo po tym jak powstanie nasz dom.

Zobacz także: jak odmawiać różaniec