Nie od dziś wiadomo, że włoska kuchnia jest jedną z najsmaczniejszych na świecie. Również i w Polsce istnieje wielu jej fanów, którzy zajadają się przysmakami z Italii praktycznie codziennie. Jak tak naprawdę wyglądają posiłki we Włoszech i czy tak naprawdę nasza wizja tamtejszej kuchni nie odbiega od rzeczywistej praktyki?

Na słodko!

Na samym początku musimy powiedzieć o tym, co rzuca się w oczy już przy pierwszej wizycie we Włoszech – tamtejsi ludzie uwielbiają słodkie śniadania – nie mówimy przy tym o słodzeniu herbaty do jajecznicy, ale o podstawowym posiłku, który składa się zazwyczaj ze słodzonej kawy oraz ciastka, croissanta czy czegoś w tym stylu. Dodatkowo często praktykowanym w tym kraju zwyczajem jest chodzenie na lunch. Wszyscy, którzy odwiedzili słoneczną Italię wiedzą, że w godzinach popołudniowych ciężko natrafić na otwarty sklep, który nie jest restauracją czy barem. Nic dziwnego – wszyscy rzucają swoje obowiązki, by oddać się przyjemności jedzenia. Na słodko, naturalnie.

Porządny i kaloryczny obiad

Nieco inaczej, bo bardziej konkretnie i sycąco, wygląda włoski obiad. Większość z nas uważa pizzę za główny i najbardziej charakterystyczny właśnie dla Włoch posiłek – nie jest to stereotyp i ma on swoje przełożenie na rzeczywistość. Włosi kochają pizzę i uważają ją za skarb narodowy – spożywają ją jednak w zgoła odmienny sposób, niż robi się to w Polsce. W naszym kraju pizzę często uważa się za fast-food. Tam z kolei jest wręcz kultywowana. Zamawiając prawdziwie włoską pizzę musimy liczyć się z tym, że nie dostaniemy do niej sosu, a co najwyżej oliwę z oliwek. Sam sposób jedzenia również się różni, a Włosi często traktują ten przysmak jak kanapkę, zwijając ją albo składając, a dopiero potem przystępując do konsumpcji.

Pizza to jednak nie wszystko, czym mogą pochwalić się Włosi – kolejnym nieodzownym elementem ich kuchni są dania z makaronu. Lasagne, pesto w otoczeniu makaronu czy też inne potrawy są tutaj na porządku dziennym. W dodatku zawsze jest to makaron robiony własnoręcznie, a w restauracji nie uświadczymy wykorzystywania tego kupnego.

Więcej na temat prawdziwej włoskiej kuchni na: http://www.szkutnia.waw.pl/