Nie da się ukryć – dzieci rosną szybciej, niż byśmy się spodziewali. Od raczkującego bobasa po… dumnego przedszkolaka! Jak się przygotować na pierwsze dni malca w przedszkolu?

Adaptacja, czyli czas próby

Oprócz zakupu tenisówek, wygodnych ubranek i plecaczka na wszystko, co Mały Odkrywca musi mieć przy sobie, warto kupić czas. Przedszkola (np. przedszkole Szczecin) wychodzą naprzeciw potrzebom i proponują czas adaptacji, czyli kilka godzin dziennie, dzięki którym maluszek oswoi się z nową sytuacją. To także możliwość sprawdzenia warunków i programu, jakie oferuje nasze przedszkole (np. przedszkole Luboń). Co ważne, proces adaptacji przebiega w ścisłym porozumieniu z rodzicem, co daje poczucie bezpieczeństwa i możliwości omówienia szczegółów. Sale zabaw, kącik edukacyjny, podwórko, ubikacje i miejsce spożywania posiłku to detale, które sprawiają, że przestrzeń może być przyjazna każdemu. Jeśli nasz szkrab ma specjalne potrzeby edukacyjne, możemy odetchnąć z ulgą – dziś większość placówek ma tego pełną świadomość i stosuje nowoczesne narzędzia. Alergie? Uczulenia? Gastronomiczne zaplecze jest gotowe nawet na największe wyzwania i… niejadków.

Trudy rozłąki

Wydawać by się mogło, że to właśnie dziecko najbardziej przeżywa zmianę otoczenia… Jak się okazuje, właśnie rodzic bywa w tej kwestii przewrażliwiony – to oczywiście przemyślenie „z przymrużeniem oka”, ale faktem jest, że czasem więź z dzieckiem bywa na tyle silna, że nie umie się pogodzić z faktem, że maluch będzie spędzał w przedszkolu większą część dnia. Warto jednak tę kwestię przepracować i uzmysłowić sobie, że w nowej przestrzeni wśród rówieśników, nasze dziecko ma niepowtarzalną okazję wykształcić w sobie wiele cech, które po latach zaprocentują. Mowa tu nie tylko o kompetencjach miękkich, ale i wszystkich elementach charakteru – asertywność, obrona własnego zdania czy współpraca w grupie, to kropla w morzu możliwości, jakie daje czas spędzony w przedszkolu.

Weźmy zatem głęboki wdech, ucałujmy nasz największy Skarb i życzmy mu udanego dnia, pełnego twórczej zabawy z rówieśnikami!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.